How to Cisco Router Password Recovery

Merhaba Arkadaşlar,

Bir Cisco Router cihazının şifresini unuttuğunuz zaman yada mevcut şifresini kırmak istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirmek çok kolay. Sadece Router cihazının yanında olmanız gerekiyor. Yanınızda PC + Console var ise aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 

Öncelikle PC üzerinde SecureCRT yada Putty gibi bir console uygulaması gerekiyor. MAC vs. kullanıyorsanız terminal üzerinden de kolay bir şekilde console bağlantısı yapabilirsiniz.

Kullandığınız program üzerinde baud rate ayarınız 9600 olması gerekiyor.

Router’ın arkasındaki console girişine console kablonuzu bağladıktan sonra, PC üzerinden cihazın console yönetimini yapabildiğinize emin olduktan sonra, cihazı reboot ederek sırasıyla aşağıdaki adımları yapmanız gerekiyor.

 

Cihaz reboot edildikten hemen sonra açılırken klavye üzerinde

“CTRL + BREAK” tuşlarına basmanız gerekiyor. Taki “rommon >” ekranına düşene kadar. Rommon moduna düştükten sonra aşağıdaki komutları sırasıyla yazmanız gerekiyor.

(Bu mode üzerinde normalde olduğu gibi tab ile komut tamamlama çalışmaz. Tüm komutları elle yazmanız gerekiyor 🙂

 

Aşağıda yazdığımız komut ile birlikte cihazı başka bir cihazmış gibi içi boş bir şekilde açmış olacağız. Böylece cihazın şifresini değiştirebileceğiz.(-_-)

rommon > confreg 0x2142

rommon > reset

 

Yukardaki komutları yazdıktan sonra cihaz sıfır bir cihazmış gibi tekrar açılacaktır. Asıl işlemleri şimdi yapmaya başlayacağız. Aşağıdaki komutlar ile devam ediyoruz.

 

Router>
Router> enable
Router# copy startup-config running-config
Destination filename [running-config]? (hit enter)
Building configuration…
[OK]
Router# configure terminal
Router(config)# enable secret cisco

Router(config)# line vty 0 4

Router(config)# password cisco

Router(config)# login

 

Bildiğiniz üzere yaptığımız config sayesinde cihaz sıfır bir cihazmış gibi açıldı. Üst bölümde yazmış olduğum config sayesinde cihazın nvram bölümünde tutulan mevcut config bilgilerini cihaza tekrar yüklemiş oldum. Bu sayede hem cihazın eski konfigürasyonunu kaybetmemiş olduk. Ek olarak yeni bir enable ve telnet şifresi tanımlamış olduk.

 

Hatırlarsanız “rommon” üzerinde cihazın register kaydını değiştirmiştik. Bu sayede cihaz sıfır bir konfigürasyon ile açılmıştır. Şifremizi değiştirdiğimize göre artık bunu register kaydını olması gerek duruma getirerek cihazımız üzerinde yaptığımız konfigürasyonu kaydedebiliriz.

 

Router(config)# config-register 0x2102
Router(config)# exit
Router# copy running-config startup-config
Destination filename [startup-config]? (hit enter)
Building configuration…
[OK]
Router# reload   “Register kaydının etkin olabilmesi için cihazın reboot edilmesi zorunludur.”

 

Yukarıdaki işlemleride yaptıktan sonra cihaz reboot sonrasında Router cihazımız mevcut konfigürasyon ve vermiş olduğumuz yeni şifre ile açılacaktır.

 

Tüm bunları yaparken lütfen dikkat edin. Mevcut konfigürasyonu kaybetmeyin 🙂

Kolay Gelsin.