Aruba Access Point Factory Reset & Configuration Command

Merhaba Arkadaşlar,

Konu başlığında olduğu gibi Aruba Access Point cihazlarını fabrika ayarlarına alma ve yeniden konfigürasyonunu yapabileceğiniz komutları aşağıda paylaşıyorum.

Aruba ailesinde bulunan tüm Access Point cihazlarını aşağıdaki komutlar yardımı ile sıfırlayabilir yada yeniden konfigürasyonunu yapabilirsiniz. Bu komutları işleyebilmek için aşağıdaki adımları yapmanız gerekiyor.

 

Öncelikle bir PC üzerinde SecureCRT yada Putty gibi bir yardımcı uygulama ile console ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Baud rate tanımınız 9600 olması gerekiyor. Cihazın arkasında bulunan Console girişine console kablonuzu bağladıktan sonra, cihazın “Enet” bağlantısını yaptıktan sonra cihaz açılırken console üzerinde boot ekranına düşene kadar “Enter” tuşuna basmanız gerekiyor. Boot ekranına düştükten sonra aşağıdaki komutları sırasıyla giriyoruz.

 

purgeenv
factory_reset
clear os 0
clear os 1
setenv serverip x.x.x.x (Controller IP adresi)
setenv master x.x.x.x   (Controller IP adresi)
setenv remote_ap 1   (AP cihazı RAP durumda çalışacak ise bu komutu yazıyoruz. Eğer Campus mode çalışacak ise bu komutu yazmıyoruz.)
save
boot

 

Yukarıdaki komutları yazıp cihazı reboot ettikten sonra, cihaz DHCP üzerinden bir IP alarak, Controller cihazına erişiyor. TFTP ile arka planda config dosyasını kendisine yüklüyor. Bu işlemler sonrasında cihaz açıldıktan sonra Controller tarafında gerekli tanımların yapılarak cihazın ilgili profil altına alınması yeterli olacaktır.

 

Kolay Gelsin.